طراحی سالن کنفرانس و اجتماعات

طراحی سالن کنفرانس و اجتماعات

 

امروزه سالن های کنفرانس و اجتماعات از ظاهر سنتی خارج شده و به سمت مدرن روی آورده اند و سالن های کنفرانس و اجتماعات از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا جلساتی که در این مکان برگزار میشود معمولاً افراد مهمی در آن حضور دارند.پس دکوراتیو و دکوراسیون چنین سالن هایی باید علاوه بر معماری، فنی، استاندارها و … در خصوص نور پردازی، صوت، تصویر، رنگ ،سن،کفپوش، دیوار کوب، آکوستیک سالن مورد توجه قرار گیرد.

نکته دیگر درمورد پلان و محل قرار دادن صندلی ها برای حضار میباشد که باید اختلاف لازم ردیف ها بگونه ای باشد که دید هر تماشاچی مطلوب باشد .

نکته مهم دیگر حل کردن روابط پیچیده و مسیر ها در پلان و محل استقرار مخاطبان است، زیرا هدف نهایی از ایجاد چنین فضایی ارائه خدمات به حضار و علاقه مندان می باشد. در این راستا اختلاف ارتفاع لازم ردیف ها نسبت بهم باید به گونه ای باشد تا مسیر دید هر تماشاچی مطلوب باشد که این اختلاف ارتفاعی و فاصله صندلی ها نسبت بهم، بستگی به نوع مبلمان و ابعاد آن دارد.

 

طراحی سالن کنفرانس و اجتماعات
طراحی سالن کنفرانس و اجتماعات

 

یکی از دغدغه های طراحان سالن ها آکوستیک بودن سالن است که دارای ویژگی زیبایی شناسی بصری باشند تا نمای سالن را زیباتر کند و برای زیبایی سالن اکثراً از موکت هایی با طرح های هندسی  یا ساده استفاده میکنند.

مسئله بعدی نورپردازی سالن است که باید طوری انجام شود که حضار تصویر واضحی از سن داشته باشند پس یکی از عوامل مهم که باعث ایجاد فضایی صمیمی و اعتماد بخش میشود نور پردازی سالن می باشد.

 

طراحی سالن کنفرانس و اجتماعات
طراحی سالن کنفرانس و اجتماعات

 

یکی از برترین نمونه های سالن های اجرایی در جهان سالنی در لهستان می باشد که از معمار Fernando Menis، که در مرکز شهر ساخته شده و به یک رودخانه مشرف میشود و مانند یک تکه سنگ می باشد که نمای بیرونی آن از بتن سفید و فضای داخلی آن با آجر های قرمز خرد شده تزئین شده است که  از حفره های ساختمان سایه ی قرمز رنگ داخلی به چشم می خورد، که در اینجا بازی بین رنگ های سفید و قرمز تاکید بر دوگانگی بین معماری مدرن و تاریخی دارد.

به طور کلی طراحی داخلی سالن به گونه ای می باشد، که قابلیت گنجایش هر ظرفیتی را دارد و سقف پویای آن، سالن را قادر به وفق با رویداد های مختلف اعم از: اجرای سمفونی، تئاتر، اپرا، فیلم و هرگونه شرایط آکوستیکی کرده است. 

طراحی سالن کنفرانس و اجتماعات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *