مشخصات سالن آمفی تئاتر و سالن سینما

سالن آمفی تئاتر و سالن سینما

 

صحنه تئاتر:

نمایش در هر جایی که مناسب برای بازیگران و یا تماشاگران باشد اتفاق می افتد. این مکان می تواند میدان یک شهر باشد یا در یک پارک و یا هر مکان دیگری. تئاتر هم می تواند به صورت نمایش باشد یا به صورت یک جشن و یا یک مراسم. بنیان تئاتر بر آگاهی و درک بین تماشاچی و بازیگر است.

معماری صحنه تئاتر در طول تاریخ دستخوش تغییرات بسیاری شده است اما صحنه تئاتر همیشه متمایز از سایر بخشها بوده است، به نحوی که اگر در سالن تئاتر صندلی آمفی تئاتر و صندلی سینما وجود نداشته باشد میتوان بر روی سکو و یا زمین نشست و از تئاتر و نمایشی که بر یک صحنه مناسب اجرا می شود لذت برد.

مبلمان سینمایی

گنجایش سالن:

معمولا گنجایش یک تالار، سالن همایش و یا سینما، رابطه مستقیمی با استقبال از مراسمی که در آن اجرا می شود دارد. برای ظرفیت سنجی باید میانگین بین حداقل و حداکثر تعداد مراجعه کنندگان به تالار باشد زیرا اگر ظرفیت زیاد باشد و مراجعه کنندگان زیاد باشند باعث مشکلات فراوان و همچنین اگر ظرفیت زیاد و مراجعه کنندگان کم باشند، تعداد صندلی سالن که خالی می ماند حالت ناخوشایندی به تالار می دهد و از لحاظ روحی اثرات مخربی بر افراد حاضر در سالن خواهد داشت.

و برعکس، اگر صندلی های سالن پر باشند باعث تبلیغات مثبت برای آن سینما، فیلم در حال نمایش و یا هر برنامه دیگری که در سالن اجرا می شود خواهد شد.

گنجایش باید به گونه ای باشد که با پیش بینی تعداد صندلی و مراجعین سالن های تئاتر و همایش و سینما، مطابق باشد تا بیشتر سالن پر شود.

سالن و تالار از لحاظ گنجایش به چند دسته تقسیم می شوند:

۱-    سالن کوچک: سالن آمفی تئاتر، سالن سینما، سالن همایش و… اگر کمتر از ۵۰۰ عدد صندلی آمفی تئاتر، صندلی همایش و صندلی سینما باشد جزء سالن های کوچک خواهد بود.

۲-    سالن متوسط: سالن هایی که بین ۵۰۰-۹۰۰ عدد صندلی را دارا باشند در زمره سالن های متوسط قرار خواهند گرفت.

۳-    سالن بزرگ: سالن هایی که بین ۹۰۰-۱۵۰۰ عدد صندلی بیشتر باشند جزء سالن های بزرگ هستند.

۴-    سالن خیلی بزرگ: سالنها و تالارهایی که دارای ۱۵۰۰ عدد صندلی و بیشتر باشند جزء سالن های بسیار بزرگ قرار می گیرند که متاسفانه تعداد سالنهای خیلی بزرگ در کشور ما محدود است.

هر چقدر سالن بزرگتر باشد مشکلات آن نیز بیشتر است، زیرا برای بحث آکوستیک کردن سالن نیاز است که اقدامات مناسبتری صورت پدیرد.

نویسنده:مبلمان سینمایی نیک نگاران

هرگونه کپی برداری از این مقاله پیگرد قانونی دارد.مگر با ذکر منبع:niknegaran.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *