نکاتی درباره صندلی مناسب

نکاتی درباره صندلی مناسب

نکاتی درباره صندلی مناسب

 

صندلي‌هاي کاري بايد باتوجه به شغل مورد نظر ويژگي‌هاي به خصوصي داشته باشند. براي مثال فردي که با رايانه کار مي‌کند و بعضي مواقع به پشتي صندلي تکيه مي‌دهد بايد از صندلي‌هايي استفاده کند که پشتي آنها قابليت ارتجاع به سمت عقب را داشته باشد. اگر صندلي پشت‌سري (Headrest) نداشته باشد معمولا بهترين زاويه نشستن حدود ۱۱۰ درجه است. اين زاويه کمترين بار را به کمر وارد مي‌کند و براي کار با رايانه و نشستن سر کلاس درس مفيد است. اگر هم صندلي پشت سري داشته باشد اين زاويه مي‌تواند بيشتر شود اما با نبود پشت سري، شخص مجبور مي‌شود براي نگاه کردن به هدف مقابلش براي مثال مانيتور يا تخته، گردن را خم کند و در نتيجه فشار به گردن زياد مي‌شود.

نکاتی درباره صندلی مناسب
نکاتی درباره صندلی مناسب

نکات مهم در مورد صندلی ها :

  • نبايد خيلي نرم باشد!

درمورد صندلي‌هاي مخصوص نوشتن، خواندن و کار با رايانه، ارتفاع صندلي نه بايد آنقدر بلند باشد که پاي فرد به زمين نرسد و نه آنقدر کوتاه باشد که پشت ران از کف صندلي بلند شود و پاها به سمت شکم جمع شوند.

 صندلي‌هاي قابل تنظيم ۵ پايه بهترين انتخاب هستند و کاربردهاي بسياري دارند. يعني هر فردي مي‌تواند متناسب با سليقه و شرايط خود ارتفاع صندلي را تنظيم کندکفي صندلي نيز بايد نرم باشد اما نه در حدي که شخص مانند مبل در صندلي فرو رود و اجازه جا به جايي نداشته باشد. در چنين حالتي فرد براي مدت طولاني در وضعيتي ثابت قرار مي‌گيرد و خون رساني بدنش مختل مي‌شود.

همچنين بهتر است صندلي دسته دار باشد و ارتفاع اين دسته قابل تنظيم باشد تا زماني که استراحت مي‌کنيد دست‌تان را روي آن بگذاريد. البته موقع کار کردن بهتر است دست روي دسته گذاشته نشود زيرا اين حالت باعث ايجاد کشش مي‌شود.

  • نکاتی درباره صندلی مناسب
    نکاتی درباره صندلی مناسب

    موقع خريد به اين نکات توجه کنيد

پشتي صندلي بايد طوري انحنا داشته باشد که گودي کمر را در زمان تکيه دادن به آن حفظ کند. اگر پشتي صندلي صاف باشد مي‌توان براي حفظ گودي کمر از يک بالشت در پشت کمر استفاده كرد البته به شرطي که باعث ناراحتي فرد نشود.

اين صندلي مناسب شغل شما نيست!

بعضي مشاغل نياز به نشستن و ايستادن‌هاي مکرر دارند. در اين صورت بهتر است از صندلي‌هاي خاص و بلند استفاده کرد؛ مانند صندلي‌هاي بلندي که در رستوران‌ها استفاده مي‌شود زيرا نشستن و ايستادن از روي اين صندلي‌ها راحت‌تر است و لازم نيست فرد به صورت کامل روي آنها بنشيند. در عين حال نيز باعث مي‌شوند بين ايستادن‌هاي مکرر خستگي تا حدودي برطرف شود.

همچنين براي مشاغلي که فرد مجبور است روي يک هدف دقيق مانند ميکروسکوپ يا قطعه الکترونيک خم شود، صندلي‌هايي بهتر هستند که کفي‌شان قابليت خم شدن به جلو را داشته باشد و در عين حال از اصطکاک لازم نيز برخوردار باشند تا وقتي کفي آن به سمت جلو خم مي‌شود فرد ليز نخورد. ارتفاع ميز نيز بايد به گونه‌اي باشد که اهداف روي ميز را براي ما به خوبي پوشش دهد و طوري نباشد که پا درونش گير کند.

زيرپايي بخريم  يا نخريم؟!

استفاده از زيرپايي بستگي به ارتفاع صندلي و قد شخص دارد. براي مثال اگر صندلي بلند باشد و به هيچ دليل نتوان آن را کوتاه کرد بهتر است از زيرپايي استفاده شود، در غير اين صورت توصيه نمي‌شود.

البته برعکس هم ممکن است شخصي صندلي‌اش کوتاه باشد و امکانش را نداشته باشد که ارتفاع صندلي را تنظيم کند درنتيجه مي‌تواند دو تخته زير صندلي بگذارد تا ارتفاع آن کمي بالا بيايد و مشکلش حل شود. لازم به ذکر است براي تصميم‌گيري درمورد اينکه يک صندلي مناسب است يا خير بايد حداقل يك تا ۲ هفته از آن استفاده كرد.

دو متر از پنجره‌ها دور شويد!

زماني که شخص براي مدت طولاني چه به صورت حرفه‌اي يا تفريحي با رايانه کار مي‌کند مشکلاتي برايش پيش خواهد آمد از جمله چشم درد، سردرد، درد عضلات شانه، دست، ناحيه مچ به پايين و کمر. هر يک از اين مشکلات با يک دليل خاص ايجاد مي‌شوند.

براي جلوگيري از خستگي چشم بايد نور صفحه مانيتور را در حد مناسبي تنظيم كرد. اين نور نبايد درحدي باشد که چشم را اذيت کند. همچنين پشت يا جلوي صفحه مانيتور نبايد پنجره و نور مستقيم وجود داشته باشد. نور بهتر است از کناره‌ها و بالاي سر تابيده شود و مانيتور از پنجره حداقل ۲ متر فاصله داشته باشد. نسبت روشنايي نور محيط به نور رايانه نيز بايد يك به ۳ باشد.

زير ساعدتان کتاب بگذاريد!

درد مچ از شکايت‌هاي شايع کساني است که با کيبورد کار مي‌کنند. بهترين زاويه براي مچ زاويه خنثي است يعني مچ نبايد به سمت داخل يا خارج انحراف داشته باشد و فقط مي‌تواند تا ۵ درجه به سمت پايين يا بالا انحراف پيدا کند.

با اين حال هنگام تايپ کردن يک مقدار دست‌مان به سمت داخل خم مي‌شود که در اين مورد نيز استفاده از کيبوردهاي مناسب مي‌تواند کمک کننده باشد. يکي ديگر از مشکلات کار با رايانه استفاده از موس است.

موس باعث مي‌شود دست به سمت بيرون يا بالا خم شود، در نتيجه به مرور دچار خستگي و آسيب مي‌شود. براي جلوگيري از اين وضعيت مي‌توان از موس‌هاي مناسب و روش‌هاي مختلف اسکرول استفاده كرد. علاوه براين قرار دادن يک وسيله مانند کتاب زير ساعد مي‌تواند درد مچ را کاهش دهد زيرا باعث مي‌شود انحراف مچ به سمت بالا به حداقل برسد و دست در جايگاه مناسب‌تري قرار بگيرد.

استراحت مخصوص چشم‌ها!

مانيتور بايد حدود ۷۰ سانتي متر با سر فاصله داشته باشد و ۰ تا ۴۵ درجه پايين‌تر از ميدان بينايي چشم قرار گيرد که بهترين زاويه آن بين ۱۰ تا ۳۰ درجه است. اگر صفحه مانيتور خيلي بالاتر از ميدان ديد چشم قرار گيرد فرد مجبور مي‌شود به صورت مداوم چشمش را باز نگه دارد و کمتر پلک بزند.

اين وضعيت باعث خشکي، خستگي و درد چشم مي‌شود. از طرف ديگر اگر مانيتور خيلي پايين‌تر از ميدان ديد قرار گيرد فرد مجبور مي‌شود گردنش را بيش از حد خم کند و در نتيجه گردن درد مي‌گيرد.

يکي ديگر از نکات مهم اين است که بايد هر ۲۰ دقيقه يک بار براي حداقل يك دقيقه چشم‌ها را از روي مانيتور برداشت و به اهداف دور نگاه کرد. اگر همه اين اقدامات را انجام داديد و باز هم از درد چشم رنج مي‌برديد به نظر مي‌آيد مبتلا به اختلالات انکساري چشم از جمله دوربيني، نزديک بيني يا آستيگماتيسم شده باشيد و بايد به يک چشم پزشک مراجعه کنيد. همچنين بهتر است مانيتور داراي فيلتر باشد تا نورهاي مزاحم را حذف کند.

البته اين فيلتر در بيشتر رايانه‌هاي جديد از قبل جاسازي شده است.

بيشتر از يک ساعت تايپ نکنيد

افراد هنگام کار با کيبورد براي اينکه سريع‌تر کار کنند معمولا بدن‌شان را به صورت ناخودآگاه در يک وضعيت ثابت نگه مي‌دارند تا جاي کليدها را گم کنند. اين وضعيت باعث مي‌شود برخي عضلات در حالت انقباض باقي بمانند و فرد را دچار خستگي کنند.

اين حالت در دراز مدت باعث آسيب و درد خواهد شد بنابراين براي جلوگيري از دردهاي عضلاني اسکلتي از گردن گرفته تا کمر، بايد هر ۲۰ تا ۶۰ دقيقه براي حداقل يك تا ۵ دقيقه از جاي خود بلند شويد و راه برويد تا عضلات از حالت انقباض ثابت خارج شوند. استفاده از صفحه کليدهاي مناسب و تاشو نيز مي‌تواند در کاهش اين دردها و آسيب‌ها موثر باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *