کدام تجهیزات در سالن همایش مهم است ؟!

تجهیزات سالن همایش

کدام تجهیزات در سالن همایش مهم است ؟!

امروزه اکثر دانشگاه ها ، سازمانها و شرکتها برای برگزاری جلسات و همایش های خود ترجیح میدهند که به جای اجاره سالن همایش ، اقدام به تجهیز سالن همایش کنند. علی الخصوص مراکزی که در زمینه علوم پژوهشی فعالیت میکنند حداقل یک سالن همایش دارند.

سالنهایی که گردهمای ها در آن صورت میگیرد برای برگزای بهتر نیازمند یه یک سری لوازم و تجهیزات است که بتوان جلسه ای را مناسب برگزار کرد ، روز به روز سالنها مدرن تر و پیشرفته تر میشوند و همین امر سبب میشود در زمان تجهیز کردن نهایت دقت را به کار برد یک یک سالن در خور و مناسب با توجه به کاربری آن اجرا کرد.

سالنهای همایش ، سالن کنفرانس ، سالن آمفی تئاتر هر کدام کاربری خاص خود را دارند و تجهیزات مربوط به هر کدام تفاوت هایی با هم دارند ، که بایستی تجهیزات  مناسب انتخاب شود.

لازم به ذکر است در بعضی از سازمانها و یا شرکتها به دلایلی از سالنهای چند منظوره استفاده میکنند که متناسب به برگزاری هر کدام از جلسات ، سمینار ، همایش ، موزیک و غیره از لوازم مربوط به آن حوزه استفاده کرد.

 

تجهیزات مورد نیاز برای سالن همایش

بسیاری از لوازم و تجهیزات برای استفاده لازم و ملزوم یکدیگر هستند و برای اجرای یک برنامه مناسب نیازمند به هم دیگر هستند ، تجهیزات با کیفیت منجر به برگزاری جلسات و برنامه های با کیفیت می شود . در زمان انتخاب و خرید تجهیزات صرفا نباید ظاهر مد نظر قرار بگیرد ، بلکه کیفیت لوازم از اهمیت بالایی برخوردار است. از مهم ترین تجهیزات سالن همایش میتوان به چند مورد اشاره کرد که عبارتند از :

سیستم صوت و ضبط صدا

سیستم تصویر و ضبط تصویر

تجهیزات نور پردازی عمومی و تخصصی

تاسیسات مکانیکی و الکترونیکی

صندلی سالن همایش

کفپوش و دیوار پوش

 

سیستم صوت و ضبط صدا

 

قبل از هر گونه کار اجرایی و نصب سیستم های صوتی و تصویری که قسمتی از لوازم و تجهیزات حرفه ای سالن های همایش ، بایستی توسط کارشناسان نظارت هایی به صورت دقیق و مو شکافانه صورت بگیرد . لازم است که نقشه های که متناسب با فضای موجود است ، جهت قرار گرفتن تجهیزات صوت آماده گردد .

در طراحی های صورت گرفته برای این موضوع باید به یک سری نکات مهم توجه داشت که بسیار تاثیر گذار است از جمله مکان دقیقی که صندلی ها در آن چینش میشوند . ظرفیت سالن ، کاربری سالن . در نقشه هایی که تهیه میشود بایستی جا نمایی صندلی، سیستم صوت ، سیستم تصویر ، نورپردازی سالن در آن مشخص میشود.

بعد از اینکه نقشه ها آماده شد ، در فاز بعدی بازبینی دقیق و همچنین اصلاحیه نهایی و همچنین تایید کارفرما در اختیار تیم اجرا قرار میگیرد. طراحی سالن را میتوان مدل سازی و همچنین اجرای سیستم زیر شاخه از معماری و دیزاین داخلی سالن کنفرانس و سالن همایش دانست .

هر چقدر تجهیزات سالن با کیفیت تر باشد ، قطعا در زمان اجرای همایش ها و برنامه ها ، کارایی و عملکرد بهتری از سالن وجود خواهد داشت ، حال این لوازم می خواهد بلندگو باشد ، میکروفون باشد و …

در کنار کیفیت بالای تجهیزات که بسیار مهم است ، ظاهر آنها نیز باید مورد توجه باشد ، زیرا قبل از برگزاری هر جلسه ای این ظاهر سالن است که بر روی افراد حاضر در سالن تاثیر میگذارد . بنابر این زیبایی ظاهر سالن جز کاراکتر هایی است که باید مورد توجه قرار بگیرد. به صورتی که هماهنگی و هارمونی بین تجهیزات باید مد نظر قرار گرفته شود .

میکروفون های با کیفیت در سالن همایش جز مواردی است که از اهمیت بالایی برخوردار است که رابطه مستقیم میکروفون با پخش صدا در زمان همایش برای شرکت کنندگان فواید بسیار دارد.

 

سیستم تصویر و ضبط تصویر

یکی دیگر از قسمت های مورد اهمیت در سالن های همایش سیستم تصویر است ، برای ضبط تصویر معمولا از دوربین های ویژه ای استفاده میگردد . لازم است که بعضی از جلسات به صورت آنلاین و تصاویر زنده پخش شود و یا اینکه تصویرهای ضبط شده در آرشیو نگهداری شود و این اهمیت کیفیت دستگاه ضبط و پخش تصویر دارای اهمیت است.

دوربین های ضبط تصویر معمولا در قسمت هایی از سالن که قبلا در نقشه ها جانمایی شده بر روی پایه هایی قرار میگیرد ، و بر روی سخنران سالن و یا اینکه قسمت هایی که مد نظر است تصایر را ضبط و در صورت نیاز از مانیتور ها پخش میکند. نمایشگرها و مانیتور ها نیز جز لوازم مهم در سیستم تصویر است و بودن این نمایشگرها بسیار دارای اهمیت است و امکان حذف کردن آنها میسر نیست.

در جلسات و همایش هایی که برگزار میگردد ، معمولا یک سری فایل تصویری و همچنین پاورپوینت برای ارائه به شرکت کنندگان در اختیار آنها قرار میدهند. هر چقدر نمایشگرهایی که در سالن استفاده میشوند دارای کیفیت بالا باشد میتواند خروجی بهتری را در اختیار ما قرار دهد.

 

تجهیزات نور پردازی عمومی و تخصصی

نورپدازی سالن نیز یکی دیگر از مواردی است که در تجهیز کردن سالنهای همایش و کنفرانس بسیار مهم است ، اگر در سالنها نور به اندازه کافی نباشد باعث ازار حضار در سالن میشود حال نور زیاد باشد و یا نور کم. که میتواند آزار دهنده باشد.نور زیادی باعث اذیت شدن و نور کم آن نیز کسالت و خواب آلودگی را به همراه دارد. و همین خود اهمیت نورپردازی در سالن را به ما نشان میدهد.

نوری که به جهت روشنایی سالن استفاده میشود را نور عمومی میگویند ، و برخی دیگر از سالنها که مراسم های خاص خود را دارند برای سن سالن خود نوهای سفارشی و اختصاصی استفاده میکندد

 

صندلی سالن همایش

صندلی سالن همایش را به جرات میتوان مهم ترین جز از سالن همایش دانست زیرا یک سالن همایش هر چقدر هم حرفه ای تجهیز شده باشد ، در صورت نبود صندلی همایش ارزش خاصی نداشته و نمیتوان نام آن سالن را سالن همایش گذاشت.

کیفیت صندلی سالن همایش بسیار مهم است و در صورتی که یک صندلی با کیفیت و مناسب استفاده نشده باشد ، باعث عدم آرامش و همچنی ناراحتی افراد شرکت کننده در سالن خواهد بود. صندلی های سالن چه از نظر کیفیت و چه از نظر ظاهر دارای اهمیت است.

علاوه بر کیفیت و ظاهر صندلی ها ، چینش صندلی ها هم بسیار مهم است  ، اهمیت چینش از بابت مهم است که فاصله بین ردیف صندلی ها ، تعداد و اندازه راهرو ها میتواند بر افراد شرکت کننده اثر بگذارد.

شما تصور کنید وارد یک سالن همایش شده اید و صندلی هایی با تعداد بالا به هم چسبیده ااند و فاصله ردیف های صندلی کم است ، اگر شخص بخواهد به صندلی که مد نظر است برود با مشکلات عدیده ای مواجه میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا