تجهیز سالن همایش استاندارد

تجهیز سالن همایش

تجهیز سالن همایش استاندارد

برای انجام هر کاری به صورت صحیح و اصولی ، قبل از هر کاری باید اطلاعاتی درباره آن کسب نموده و همچنین یک طرح اولیه از نظر گذرانده شود و بعد از آن اقدام به انجام آن کار نمود . برای تجهیز سالن همایش نیز به همین صورت است ، به دلیل تنوع متریال ها و تجهیزاتی که جهت تجهیز وجود دارد ، بررسی و تحقیق نیز اهمیت دو چندانی دارد .

شاید این سوال در ذهنتان شکل بگیرد که تجهیز سالن همایش به چه صورتی انجام می پذیرد ؟! چه نکاتی در زمان تجهیز سالن همایش دارای اهمیت بیشتری است ؟! چه عواملی می تواند در تسریع روند تجهیز تاثیر گذار باشد ؟!  و سوالات بیشتری …

شاید شما برای مجموعه ای که مربوط به خودتان است و یا در آن مشغول به کار هستید در صدد برنامه ریزی جهت ساخت و تجهیز سالن کنفرانس و یا سالن همایش هستید و یا حتی برای بازسازی سالن نیاز به یک سری تغییرات . اگر در زمینه طراحی و تجهیز اطلاعات کافی وجود نداشته باشد ، این امر سبب گمراهی و درگیری ذهنی می شود .

برای آن که مسیر به درستی طی شود و کارها به صورت اصولی پیش برود ، بهتر است که یک فلش بک زده و به کمی عقب تر برگردیم .و هر آن چیزی را که برای این امر لازم است در نظر گرفته و درست پیش برویم .

معمولا فضاهایی که برای سالن همایش در نظر می گیرد از نظر فضا و وسعت بزرگ است و باید به صورت تخصصی کارها صورت بپذیرد ، زیرا یک اشتباه می تواند ضررهای هنگفتی را تحمیل کرده و مجوعه را متضرر کند .

پلان برداری و متعاقب آن طراحی به صورت دو بعدی متناسب با فضا می تواند اولین قدم باشد ، این کار به ما کمک می کند که در جریان این امر قرار بگیریم که با توجه به فضای ممکن چه امکاناتی را با چه طرحی داشته باشیم .

چینش صندلی های همایش و تعداد آن ، جانمایی سن ، محل قرار گرفتن تجهیزات صوت و تصویر و خیلی دیگر از این موارد در پلان اولیه برای ما مشخص می گردد و این امکان را فراهم می کند که در جریان امور قرار گرفته و یک ذهنیت کلی را برای ما به وجود می آورد ، و در صورت نیاز اگر تغییراتی لازم باشد ، لحاظ کنیم .

مواردی که در سالن همایش بسیار اهمیت دارد متشکل از صندلی سالن همایش ، تجهیزات صدا ، تجهیزات تصویر .

صندلی سالن همایش و تاثیر آن

 

صندلی همایش جز لاینفک یک سالن است ، در صورت نبود آن نام سالن همایش عملا بی معنا است ، صندلی سالن را می توان ملموس ترین تجهیزات سالن دانست ، زیرا شخص قبل از هر چیز بر روی آن می نشیند و اگر از راحتی و کیفیت مناسب برخوردار باشد ، رضایت فرد را جلب میکند و در صورت عدم راحتی و نشیمن راحت ، نارضایتی فرد را به دنبال خواهد داشت .

علاوه بر کیفیت صندلی ، فواصل بین صندلی ها و همچنین وجود راهروهای استاندارد بسیار اهمیت دارد ، که در زمان تردد در سالن دچار مشکل نگردند .

صدا و تاثیر آن در سالن

در تجهیز سالن صدا و همچنین تجهیزاتی که مربوط به آن است  در سالن های همایش و کنفرانس دارای اهمیت است . برخی بر این باور هستند که صدای با کیفیت بالا چیزی است که توسط شنوده ها و همچنی افرادی که از این منظر مستعد هستند درست شنیده شده و درک می گردد . اما حقیقت چیز دیگری است ، صدا محرکی است که طراحی شده تا افراد بیشتر و بهتر تحت تاثیر رویداد ها و اتفاق ها قرار بگیرند  .

صدا ، علاوه بر آن که بر روی جسم ، بر روی احساسات ، تفکر و همچنی رفتار ما تاثیر می گذارد . ایا شما این تجربه را داشته اید ، که با گوش دادن به آهنگ و ملودی که مورد علاقه تان باشد ، دچار درگیری احساسات شوید ، این احساس بستگی به آهنگ مورد نظر دارد ، اگر موسیقی شاد باشد حال و احوال شما بدن آنکه تسلط و اختیاری بر روی آن داشته باشید شاد می شود و بالعکس .پس این موضوع محرز است که احساساتی از در محیط وجود دارد به اشخاص منتقل می شود . پس همه افراد می توانند یک صدای خوب و با کیفیت را درک کنند .

 

سیستم صدا که توسط میکروفون ها به بلندگوها می رسد و در محیط پخش می شود باید به گونه ای باشد که این صدا به درستی کنترل شود . علاوه بر کیفیت تجهیزات صدا که مهم است محل قرار گیری بلند گوها هم دارای اهمیت بالایی است ، و صدا باید به صورت درست و متعادل پخش شود . نه آنکه در قسمتی صدا آنقدر بلند و گوشخراش باشد و یا در قسمتی دیگر صدا انقدر ضعیف باشد که به درستی شنیده نشود .

مورد مهم دیگر در صدا بحث نویزگیری آن است ، صدا بایستی به صورت یک دست پخش گردد و هیچ گونه نویز و پارازیتی بر آن نباشد . آکوستیک کردن فضا نیز می تواند در کنترل کردن صدا بسیار مفید باشد .

اطمینان پیدا کردن از اینکه صدا در تمام سالن ب صورت یکنواخت باشد ، برای همین موضوع ، قرار گرفتن بلندگو ها در گوشه های سالن بسیار کمک کننده می تواند باشد . مثلا برای یک سالن با ظرفیت دویست ( ۲۰۰ ) نفر چهار بلندگو ( ۴ ) با کیفیت می تواند کافی باشد .

 

تصویر و اهمیت آن در سالن

 

تصویر یکی دیگر از از موضوعاتی است که در زمان تجهیز سالن بسیار اهمیت دارد ، خطوط دید ، وضوح بالای تصویر ، موقعیت قرار گیری پرژکتور ، تعادل موقعیت مشاهده  از مواردی است که بر روی موضوع تصویر دخیل است و نیاز است توسط متخصصین این امر پشتیبانی گردد . ارائه تصاویر با کیفیت دارای ارجحیت است .

کیفیت ویدئو پرژکتور بسیار می تواند بر روی تصویر مناسب کمک کننده باشد علاوه بر آن مکان قرار گیری ویدئو پرژکتور بسیار عامل بوده و مهم این است که هر شخص در هر کدام از قسمت های سالن نشسته و یا ایستاده تصویر را به وضوح مشاهده نماید . ابعاد و اندازه پرده نمایش ، نیز بسیار تاثیر گذار است و ابعاد پرده باید با فضا همخوانی داشته باشد .

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا