صندلی اداری ارگونومیک و ویژگی هایی که باید داشته باشد !

نکات برگزیده مطلب
  • خرید صندلی اداری ارگونومیک و استاندارد راحت و مطمئن و قیمت مناسب

صندلی اداری ارگونومیک

صندلی اداری ارگونومیک و ویژگی هایی که باید داشته باشد !

امروزه پشت میز نشستن به صورت متمادی یک مسئله اجتناب ناپذیر شده است و با زندگی امروزه عجین شده است . اگر صندلی اداری که مورد استفاده قرار می گیرد مناسب نباشد می توان اسیب های جدی و جبران ناپذیری را از جمله مشکلات مربوط به ستون فقرات به همراه داشته باشد  و همین موضوع اهمیت استفاده از صندلی اداری ارگونومیک را دو چندان می کند .

 

ارگونومیک به چه معناست ؟!

در کل می توان ارگونومیک را علم مهندسی تعریف کرد که که هدف آن طراحی برنامه ها ، لوازم و تجهیزاتی است که انسان با آن ها در ارتباط است و به جهت حفظ سلامت فیزیک افراد است . به عنوان مثال برخی از اشخاص به فراخور شغلی که دارند به صورت مستمر ساعت ها بر روی صندلی اداری می نشینند . و همین موضوع می تواند تاثیر منفی بر فیزک شخص داشته باشد .

در اینجا علم ارگونومیک می تواند به ما کمک کند تا در زمان انتخاب و خرید لوازم و تجهیزاتی که مورد استفاده قرار می دهیم ، لوازمی را انتخاب کنیم که استاندارد های لازم را داشته و در زمانی که به صورت طولانی از آن ها استفاده می کنیم دچار خستگی مفرط و مشکلات جسمانی نگردیم .

به همین دلیل در زمانی که می خواهیم میز اداری ، صندلی اداری و موارد دیگری را تهیه نماییم به این موضوع توجه کنیم که آیا لولزم مورد نظرمان بر اساس اصول و استاندارد های ارگونومیک ساخته شده اند یا خیر ؟!

 

صندلی اداری ارگونومیک چه ویژگی هایی دارد ؟!

در بازار صندلی های اداری بسیار متنوعی وجود دارد ، که همین موضوع سبب می شود که هم حق انتخاب بیشتری داشته باشیم و هم اینکه باید زمان بیشتری را صرف تحقیق برای یک انتخاب مناسب نماییم . تنوع صندلی اداری ارگونومیک نیز بسیار است ، اما به این دلیل که یک صندلی ارگونومیک می تواند برای کار ما مناسب باشد ، صحیح نیست . باید به این موضوع دقت کرد که صندلی که متناسب با کار ما باشد و در کنار آن استانداردهای ارگونومیک نیز رعایت شده باشد .

ویژگی هایی که یک صندلی ارگونومیک باید داشته باشد !

ارتفاع صندلی :

صندلی اداری باید دارای تنظیم ارتفاع باشد تا اشخاص متناسب با فیزک بدنی و همچنین شرایطی که در آن قرار دارند بتوانند اتفاع صندلی را تنظیم نمایند . معمولا ارتفاع صندلی های اداری برای اکثریت افراد بین ۳۴cm تا ۵۳cm  بالاتر از سطح زمین می باشد . تنظیم ارتفاع صندلی به گونه ای باید باشد که کف پای شخص استفاده کننده بر روی سطح زمین قرار بگیرد . به صورتی که پاها روی هوا معلق نباشد و یا پاها جمع نگردد . انتخاب یک زیر پایی مناسب می تواند بسیار به شخص جهت راحتی نشیمن کمک نماید .

تکیه گاه صندلی :

تکیه گاه صندلی نیز بسیار حائز اهمیت است ، معمولا یک صندلی ارگونومیک باید دارای یک تکیه گاه ۳۰cm تا ۴۸cm پهنا داشته باشد . تکیه گاه هم میتواند متصل به نشیمن باشد و یا می تواند به صورت جدا از هم باشند . بایستی زاویه تکیه گاه به صورتی باشد که انحنای ستون فقرات را پوشش دهد .در صورتی که پشتی و نشیمن صندلی اداری به صورت یک تکه است بایستی دارای قابلیت تنظیم زاویه برای جلو و عقب بردن صندلی را داشته باشد . صندلی ارگونومیک نیازمند آن است که دارای قفل ایمنی باشد ، که از عقب رفتن زیادی تکیه گاه جلوگیری به عمل آورد . و امکان دسترسی بهترین زاویه را فراهم نماید .

یکی دیگر از ویژگی های تکیه گاه صندلی اداری ارگونومیک این است که بتواند که بر آمدگی و همچنین فرو رفتگی های بدن افراد را پوشش دهد . این موضوع بر روی راحتی و آرامش اشخاص بسیار مهم است .

 

عمق صندلی :

جهت نشیمن مناسب و راحت عمق صندلی دارای اهمیت زیادی بالایی می باشد ( از قسمت جلو تا انتهای صندلی ) به صورتی که اگر صندلی عمق مناسبی نداشته باشد ، می تواند احساس نا امنی و نا خوشایندی فرد را به همرا داشته باشد . عمق صندلی اداری معمولا بین ۴۳cm الی ۵۰cm می باشد . عمق صندلی باید به صورتی باشد که شخصی که بر روی صندلی می نشیند یک فضایی بین ۵cm  تا ۳۵cm به جهت عقب رفتن و یا جلو آمدن صندلی را داشته باشد .

 

 

 

 

 

 

User Rating: 4.33 ( 2 votes)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا