مهم ترین نکاتی که یک صندلی آمفی تئاتر باید داشته باشد

صندلی آمفی تئاتر

مهم ترین نکاتی که یک صندلی آمفی تئاتر باید داشته باشد

مهم ترین نکته ای که در زمان طراحی و همچنین تولید صندلی آمفی تئاتر باید مورد توجه قرار بگیرد راحتی و آرامش کسانی است که میخواهند از صندلی استفاده کنند. به دلیل استفاده طولانی مدت از صندلی های آمفی تئاتری و همایش ، کیفیت و راحتی آنها اهمیت دو چندان می طلبد.

کیفیت و قیمت هر محصول رابطه تنگاتنگی با هم دارند و محصولات با کیفیت بالا از محصول بی کیفیت مسلما از لحاظ قیمتی بالا تر است ، اما قطعا هر صندلی گران تری نشان از آن نیست که کیفیت بالایی دارد. زیرا در زمان تولید صندلی آمفی تئاتر قیمت تمام شده صرفا از کیفیت تاثیر نمیگیرد و موارد دیگری نیز میتواند تاثیر بگذارد ، مدیریت هزینه در زمان تولید بسیار اهمیت دارد ، و اگر واحد تولیدی نتواند درست مدیریت کند و هزینه های سربار و همچنین پرتی کار در زمان تولید داشته باشد قیمت تمام شده بالاتر بود و خریدار باید تاوان عدم مدیریت تولید را پرداخت کند.

یکی دیگر از دلایلی که میتواند روی قیمت صندلی تاثیر بگذارد درصد سودی است که تولید کننده صندلی آمفی تئاتر برای خود در نظر میگیرد. بهتر است تولید کنندگان سود متعارف و حداقلی را در نظر بگیرند که هم بودجه خریدار جوابگو باشد و هم خود تولید کننده بتواند فروش بیشتری داشته باشد.

در زمان طراحی صندلی ، نه فقط ظاهر ، بلکه باید به متریال کلیه قطعات صندلی توجه داشت و قبل از هر کاری اطلاعات جامع و کاملی را در اختیار داشته باشیم. تا بتوان یک صندلی آمفی تئاتر استاندارد و ایده ال طراحی و تولید کنیم .

ویژگی هایی که در زمان طراحی و تولید صندلی آمفی تئاتری باید مد نظر قرار دهیم را با هم بررسی میکنیم.

ابعاد صندلی

ابعاد صندلی میتواند در راحتی و استفاده راحت تر از آن بسیار مهم باشد.صندلی های آمفی تئاتری و همایش بایستی از نظر ابعاد و اندازه یک سری استاندارد ها را رعایت کنند ، عرض صندلی ها بایستی بین ۱۸ الی ۲۴ سانتی متر باشد . که متداول ترین آن ها عرض ۲۰ سانتی ، ۲۱ سانتی و همچنین ۲۲ سانت است.

عرض مفید و فضایی که توسط بازوها و همچنین دسته های صندلی های همایش در نظر گرفته میشود از اهمیت بسزایی برخوردار است و میتواند در راحتی شخص استفاده کننده از صندلی موثر باشد. صندلی های با عرض کمتر باعث محدودیت ، عدم آرامش را برای برای شخص دارد ، مگر اینکه این نوع از صندلی ها برای استفاده در سالنهایی باشد که برای  افراد با سنهای کمتر مورد استفاده قرار میگیرد ، مثل کانون های پرورش فکری کودکان.

تولید کنندگان  این فضا ها را در یک خط فرضی اندازه میگیرند که از آ« به عنوان خط داده و یا خط شعاع از آن نام میبرند. که چینش صندلی ها در زمان طراحی توسط اتوکد مورد استفاده قرار میگیرد.

متریال استفاده شده صندلی

در زمان طراحی و ساخت صندلی ها باید مواد و متریال استفاده شود که با کیفیت بالا و استاندارد باشد ، به دلیل استفاده طولانی مدت از این نوع صندلی ها کیفیت بسیار مهم است. کفی صندلی ، پشتی صندلی ، دسته صندلی را میتوان جز ئ مهم ترین قسمت های صندلی دانست که از لحاظ کیفیت مواد اولیه آن نباید خست به خرج داده .

فوم صندلی باید از نوع سرد آن باشد تا در اثر استفاده مکرر و طولانی مدت کیفیت خود را حفظ کرده و نشست پیدا نکند.

فوم صندلی از سرد تزریقی با دانسیته بالا که با روکش پارچه درجه ساخته شده باشد حداقل ۲۰ سال میتواند دوام داشته باشد و شما را از هر نگرانی برهاند. در مقابل فوم گرم اگر استفاده شود بعد از مدتی حالت ارتجاعی خود را از دست داده و باعث ظاهر نا مناسب صندلی و همچنین نشیمن سخت و دلهره اورید را به شخص میدهد.

روکش پارچه ای که استفاده میشود هم از لحاظ کیفیت پارچه و هم از لحاظ دوخت آن بسیار حائز اهمیت است ، صندلی همایش مهم ترین جز سالن همایش و پارچه صندلی نیز جز مهم ترین قسمت از هر صندلی است ، روکش صندلی بیشتر از هر چیزی در زمان نصب صندلی ها به چشم می آید. عملا زیبایی صندلی رابطه مستقیمی با پارچه صندلی دارد . و همین اهمیت کیفیت پارچه و رنگ استفاده شده را متذکر می شود.

نمای کف و پشت صندلی میتواند از متریال های متنوعی استفاده شود ، نوع متریال شاید درجه اهمیت کمتری از کیفیت متریال آن داشته باشد.

نمای کف و پشت MDF ، نمای کف و پشت چوبی ، نمای کف و پشت ABS از متداول ترین آنها هستند . استفاده از هر کدام از آنها می تواند متناسب با نوع کاربری سالن و همچنین دکوراسیون سالن همایش باشد.

مواد ABS از مشتقات پلاستیک است که فشرده شده و بسیار مقاوم و نشکن است که دارای قطر های متنوعی است از قطر ۲ میل تا قطر ۴ میل. البته اگر از مواد اولیه مناسب استفاده نشود عمر بالایی نداشته و با ضربه حالت شکنندگی دارد.

دسته صندلی میتواند از نوع چوبی و یا انتگرا باشد که هر دو دارای کیفیت بالایی است. دسته صندلی چوبی توسط چوب راش و دسته انتگرال از مشتقات پلاستیک بود و برای دسته صندلی ها از نوع انتگرال نرم استفاده میشود . که ضد خش و پارگی است.

برای سالنهای سینمایی از جنس انتگرال استفاده میشود که امکان این را داشته باشد که دسته جا لیوانی و یا جا پاپکورن برای آن تعبیه گردد. در در سینما ها بسیار اهمیت دارد که صندلی دارای دسته جا لیوانی باشد که به راحتی و سهولت شخص بتواند لیوان نوشیدنی و یا ظرف پاپکورن خود را در آن جای دهد.

 ارتفاع صندلی

صندلی

ارتفاع صندلی جز موضوعات با اهمیت در زمان طراحی و ساخت است به صورتی که پشتی صندلی باید به صورتی باشد که نه ارتفاع زیاد داشته باشد که دید ردیف های پشت کور شود و نه آنقدر پشتی کوتاه باشد که شخص استفاه کننده آن راحتی را که باید ، نداشته باشد.

زاویه دید افراد در سالن در ردیف بایستی حدود ۱۱۲ درجه سانتی گرداد بوده و همچنین در ردیف آخر بایستی ۸۰ درجه سانتی گراد. به همین دلیل دید کلی سالن بایستی زاویه ای در حدود ۹۴ سانتی گراد است . لازم به ذکر است که این عدد یک عدد تقریبی بوده و این زاویه دید متاثر از عوامل متعددی است که سطح سالن و همچنین نوع چینش صندلی ها در سالن است.

سطح سالن میتواند به صورت سطح صاف ، سطح شیب دار و سطح پلکانی باشد ، که هر کدام از اینها دارای مزایا و معایب است که سعی میکنیم بعد به آنها نیز بپردازیم

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا